Zalety i wady kupowania mieszkania od dewelopera

Kupno mieszkania to nie tylko ogromny wydatek, ale również bardzo trudny wybór. Pod uwagę bierzemy nie tylko cenę. Zwracamy również uwagę na metraż, okolicę, infrastrukturę, czy dostęp do komunikacji miejskiej. Ponadto musimy zdecydować, czy kupić mieszkanie z rynku wtórnego lub pierwotnego. Co dla nas oznacza kupno od dewelopera?

Mieszkanie z rynku pierwotnego – zalety

Na rynku pierwotnym prym wiodą deweloperzy. To właśnie oni wystawiają na sprzedaż lokale, a wybór jest naprawdę szeroki, więc mamy w czym wybierać/ Jakie są więc zalety kupna mieszkania od dewelopera?

 • Jesteśmy pierwszymi właścicielami. Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, możemy mieć pewność, że w naszym wymarzonym lokum nikt wcześniej nie mieszkał. Daje nam to gwarancję, że nie znajdziemy ukrytych wad np. pleśni, czy grzybów.
 • Możemy sami zaaranżować wystrój mieszkania . Deweloper w przeciwieństwie do poprzedniego właściciela lokalu nie pozostawia nam w bonusie kanap, tapet, czy starych szafek. Tylko od nas zależy, co stanie w danym pomieszczeniu, jakie zasłony powiesimy w oknach lub zdecydujemy, że w łazience zamiast wanny stanie prysznic.
 • Dodatkowym atutem na pewno będzie budownictwo. Kupując dopiero co wybudowane mieszkanie, nie będziemy musieli zmagać się ze starymi rurami bądź ciągłymi awariami różnych instalacji.

Wady kupna mieszkania od dewelopera

Moglibyśmy pomyśleć, że kupno mieszkania, które dopiero co powstało, nie będzie miało żadnych wad. Niestety nic nie jest takie proste. Zakup lokalu z rynku pierwotnego również może sprawić nam problemy.

 • Długi okres oczekiwania na odbiór lokalu. Deweloper najczęściej wystawia mieszkanie, zanim jego budowa zostanie ukończona. Powoduje to, że na odbiór mieszkania możemy czekać nawet kilka lat.
 • Nieudane inwestycje dewelopera. Biznesmen ciągle inwestuje pieniądze, w tym te, które wpłaciliśmy na mieszkanie. Wystarczy jego jedna pomyłka, a nasza gotówka pójdzie w zapomnienie. Co prawda chroni nas prawo, ale sprawa w sądzie może się ciągnąć nawet latami.
 • Lokalizacja. Większość nowych osiedli powstaje na obrzeżach miasta, więc by dotrzeć do centrum, np. do pracy musimy poświęcić sporo czasu.

Widzimy więc, że kupno mieszkania od dewelopera to nie tylko zalety. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego lokalu, powinniśmy się dobrze zastanowić, czy to miejsce na pewno będzie dla nas wymarzonym miejscem do życia na kolejne lata.

Autor

 • Ukończył studia prawnicze na wydziale prawa i administracji biznesowej. Specjalizuje się w doradztwie dla małych i średnich firm. Jego zainteresowania to muzyka, a szczególnie blues i gra na harmonijce ustnej.

1 Comment

 1. gandalf
  1 października 2021

  Kupując mieszkanie u dewelopera czasami będziecie musieli przywyknąć do nowych sąsiadów. Ja trafiłem na hałaśliwych i wszelkie skargi były po prostu na nic. Na szczęście teraz trochę się uspokoili.

Dodaj komentarz

Scroll to top